کاهش هزینه‌ی سفر به فضا

کمپانی SpaceX قرار است سه شنبه این هفته یک موشک فالکن ۹ را از فرودگاه فلوریدا به فضا پرتاپ کند تا کپسول حمل محموله‌ی تدارکاتی دراگن را به ایستگاه فضایی بین‌المللی برساند. نکته تاریخ‌ساز این اتفاق این است که بر خلاف گذشته هم موشک فالکن ۹ و هم فضاپیما‌ی دراگون برای بار دوم است که به فضا می‌روند. استفاده‌ی دوباره از تجیهزات فضایی که به فضا رفته‌اند (موشک و فضا پیما)، می‌تواند هزینه ها را کاهش داده و انسان را به مرحله‌ی جدیدی از سفر به فضا وارد سازد.
پرتاب این موشک که قرار بود در ۱۴ آذر صورت پذیرد، به علت ملاحظات مداری و درنظر گرفتن ظرفیت ترابری یک هفته عقب افتاد و به ۲۱ آذر منتقل شد. مدیر عامل SpaceX به طور مشخصی با انتشار پستی در اینستاگرام خوشحالی خود را از این اتفاق ابراز نمود.
کپسول دراگون که قرار است روی موشک دو مرحله‌ایِ فالکن ۹ سوار شود، حدود ۲۲۰۰ کیلوگرم تجهیزات علمی را به ایستگاه فضایی ارسال خواهد کرد. این تجهیزات شامل یک ردیاب زباله‌های فضایی و یک دستگاهِ تولید فیبر نوری می‌شود.
این اتفاق، ماموریتی معمولی برای این شرکت خصوصی تلقی می‌شود چراکه این شرکت بارها برای ایستگاه فضایی بین‌المللی تجهیزات ارسال نموده است اما جالب اینجاست موشک و کپسول اشاره شده هر دو قبلاً در ماموریت‌های مختلف مورد استفاده قرار گرفته‌اند.
کمپانی SpaceX پیشتر ۳ مرتبه از همین فالکن‌‌ ۹ استفاده کرده‌ است.همچنین این شرکت از یک فضاپیمای دراگون که قبل‌ تر به فضا رفته بود نیز در ماموریتی مشابه بهره برده بود اما این اولین باری است که موشک و فضاپیمای درگیر در یک ماموریت قبلاً به صورت جداگانه به فضا رفته‌اند.
گفتنی است این اولین بار است که ناسا در ماموریت تجهیز رسانی فضایی خود از موشکی به فضا رفته، دوباره استفاده می‌کند.اگر این مهم محقق شود، انسان‌ها به عصر استفاده‌ی دوباره از موشک‌های فضایی وارد خواهند شد. تغییری که باعث می‌شود، هزینه‌ی سفر به فضا و رهایی انسان از جاذبه به شدت کاهش پیدا کند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.